Yeni Xbox One Güncellemesi Arayüzü Daha Basit Hale Getirdi

Microsoft, Xbox One kullanıcı arayüzünü güncellemeye devam ediyor. Xbox Series X ile ne kadar benzerlik gösterecek?

Yeni Xbox One Güncellemesi Arayüzü Daha Basit Hale Getirdi

Microsoft, Xbox One için yeni bir güncelleme yayınladı. Mayıs 2020 güncellemesi, özellikle arayüzü basitleştirmek ve gezinmeyi kolaylaştırmak için genel UI deneyimini geliştirmeyi amaçlamaktadır.

Xbox Experience ana program yöneticisi lideri Jonathan Hildebrandt bir blog yazısında "Yeni arayüz daha temiz ve okunması daha kolay olacak şekilde tasarlandı." dedi. "İlgili deneyimleri birleştirerek toplam sekme sayısını azalttık ve yeni bir varsayılan, soldan sağa sekme sırası sunarak hareket etmeyi kolaylaştırdık. Uygulama ve sistem bildirimleri artık Xbox'ınızı açtığınızda sağda, uyarıların geri kalanı ile bulunur."

İşte tüm değişikliklerin özeti:

  • Arkadaşlar sekmesi basitleştirildi. Birini bul ve kulüpleri keşfet altındaki arkadaş önerileri baştan sona kaldırıldı.
  • Kulüpleri keşfedin artık kulüpler sayfasında. 
  • Tüm metin ve parti sohbet iletişimini tek bir yere koyarak yeni bir parti ve sohbet sekmesi yapıldı.
  • Oturum açmanıza, profilinize erişmenize, ayarlarla uğraşmanıza ve tek bir yerden yardım sayfasına gitmenize izin veren yeni bir profil ve sistem sekmesi eklendi.
  • Profil ve sistem sekmesi, tüm arayüz sekmelerinin sırasını ayarlamanıza izin veren yepyeni bir arayüz sekmelerini özelleştir seçeneği sunuyor.

Güncellemenin geri kalanı, Xbox One'ın topluluk sayfasi alakalı birkaç yeniliği içeriyor. Topluluk sayfası, aradığınız içeriği bulmayı kolaylaştırmak için dört kanala (arkadaşlar tarafından paylaşılanlara, oyunlardan resmi yayınlara, kulüp etkinliğine ve Xbox Live'da popülere) ayrıldı. "Oyunlarım ve Uygulamalarım" sayfasında artık daha fazla filtre seçeneği var, bu da oyun koleksiyonunuzu türe ve oyuncu sayısına göre düzenlemenizi sağlıyor. Mixer sayfası da güncellendi. Şimdi açmadan önce bir akışa göz atmak için canlı küçük resim önizlemeleri eklendi.

Bunların hepsi birer hoş geldiniz değişiklikleri, ancak Xbox Series X bu tatil sezonu yayınladığında Microsoft'un bunları biraz daha fazla yapması güzel olurdu. Xbox 360'ın Xbox Live Arcade oyununa benzer özellikler ve avantajlar sunan bir hizmetin eklenmesini de görmek isterdim.

Xbox Series X'te ya buna benzer bir arayüz olacak ya da çok daha iyi bir arayüz ile karşımıza çıkacak. Yorumlarda fikirlerinizi belirtebilirsiniz.