Tüm Zamanların En Çok Satan Konsolları

Sony'nin 3 ürünü bu listede. Acaba PlayStation 5 bu sıraya girebilecek mi?

Tüm Zamanların En Çok Satan Konsolları

Her birkaç yılda bir yeni oyun konsolları alıyoruz. Tıpkı telefonlar gibi. Daha iyi görseller, mekanik, oyun ve genel sürükleyici deneyime sahip yeni bir oyun dalgası da bununla birlikte gelmekte. 

En iyi konsol hakkındaki tartışmalar kişiden kişiye değişiyor. Ve buna asla kesin bir cevap verilemez. Bununla birlikte, belirli bir konsolun ne kadar iyi geliştirildiğini ölçmenin iyi bir göstergesi satışlardır.

Yeni nesil PS5 ve Xbox Series X konsollarımızı beklerken, tüm zamanların 5 en iyi ve en çok satan konsollarına bir göz atalım. Aynı zamanda zaman içinde nelere tanık olacaksınız.

5. PlayStation - 102.49 Milyon Adet

İlk PlayStation, tüm zamanların en çok satan beşinci oyun konsolu. Sony, 1994'te Japonya'da PS1'i piyasaya sürdü ve ardından 1995'te Kuzey Amerika'da piyasaya sürdü. Sega Saturn ve Nintendo 64 gibi o zamanın çizgi oyun konsollarının bir üst kısmı ile doğrudan rekabet içindeydi. Ömrü boyunca, PS1 dünya çapında 102.4 milyon adet sattı.

Nintendo ve Sega üzerindeki başarısının arkasındaki nedenlerden biri kesinlikle üçüncü taraf gelişimi için destek sağlanmış olmasıydı. Doğal olarak, bu işbirlikleri daha akıcı ve pürüzsüz hale getirdi. Sonunda, ne Nintendo 64 ne de Saturn onunla gerçekten rekabet edemezdi.

4. PlayStation 4 - 110.4 Milyon Adet

PlayStation'ın en iyi 5 listesinde yer almaması şok edici olurdu. Sony'nin en yeni konsolu PlayStation 4, lansmanından bu yana yaklaşık yedi yıl içinde 110.4 milyon satış adedi  ile dördüncü sırada yer alıyor. Rakipleri ise Xbox One ve Nintendo Switch. Yine de, çok iyi bir çalışma değildi; Switch ve Xbox One'ın toplam kombine satışları sadece yaklaşık 102 milyon adede kadar yükseldi.

Sadece PS4 için ön siparişler bir milyon adetten fazla iken, lansman günü yalnızca Kuzey Amerika'da bir milyon satış daha gördü. Satışlar konsolun yaşam döngüsü boyunca çok güçlü olmaya devam etti. Bu hiç de şaşırtıcı değil, PS4'teki oyunlar buna değerdi.

3. Game Boy + Game Boy Color - 118.69 Milyon Adet

Nintendo'nun taşınabilir, 8-Bit konsolu Game Boy, ikinci en başarılı ürünü olmaya devam ediyor. İlk olarak 1989'da piyasaya sürülen Game Boy'un Atari'nin Lynx'inden teknik olarak üstün bir rekabet ile karşı karşıya kalması bekleniyordu. Bununla birlikte, Game Boy'un Tetris gibi paketlenmiş oyunları, sağlam donanımı ve uzun pil ömrü ile birlikte satışlarını Lynx ve diğerlerinin çok ötesine taşıdı. Buna konsolun renk baskısını da ekleyin ve bu satışları her zaman etkiledi.

2. Nintendo DS - 154.9 Milyon Adet

2004 yılında piyasaya sürülen ilk Nintendo DS, toplam 154.9 milyon adet satıldı. Buna Nintendo DS Lite ve Nintendo DSi'deki ardışık yinelemeleri dahil konsol, yalnızca Kuzey Amerika ve Japonya'da 3 milyondan fazla ön sipariş topladı. Nintendo'nun bugüne kadarki en başarılı oyun konsolu olmaya devam ediyor, ki bu bir şeyler işaret ediyor.

Nintendo'nun en son ürünü olan Switch konsolu, şu andan itibaren satılan 55 milyon adet ile DS'nin hala yaklaşık 100 milyon adet arkasında. Switch'in önümüzdeki yıllarda DS ile rekabet edip edemeyeceğini görelim. Her şey gibi bunu da zaman gösterece. Açıkçası ben Nintendo Switch'in Nintendo DS'i geçebileceğini sanmıyorum.

Ve şimdi, tüm zamanların en çok satan oyun konsolu için... Bir kez daha, Sony yine 1...

1. PlayStation 2 - 155 Milyon Adet

Sony'nin PlayStation serisine ikinci girişi de tarihteki en başarılı oyun konsolu olarak yer alıyor. 2000 yılında piyasaya sürüldü ve üretimine 2013 yılına kadar devam etti. Bu sefer PS, Sega'nın Dreamcast ve Microsoft'un Xbox'ı olan Nintendo'nun GameCube ile birlikte bir rekabet daha yaşadı. PS2, 155 milyon adetten fazla ve 1.5 milyardan fazla oyun sattığından, bu rekabetin pek de önemi yoktu. PS2'nin başarısını daha önce yazmıştık.

Piyasaya sürülmesinden bu yana yirmi yıl boyunca hiçbir konsol henüz onu yenmedi. Bakalım bu yıl çıkan yeni nesil konsollar üst sıralar için rekabet edebilecek mi?

Yıllar boyunca en çok hangi konsolu beğendiniz? Fikirlerinizi yorumlarda belirtebilirsiniz.

Microsoft, Xbox Series X ile en iyi 5 arasında yer almayı başaracak mı, yoksa piyasayı yöneten bir kez daha Sony mi olacak?