Sony PS5 VS Microsoft Xbox Series X: Yeni Nesil Konsolların Savaşı

Bazı istekli beklentilerin tamamen haklı olduğunu ne bekleyeceğimizi yeterince biliyoruz.

Sony PS5 VS Microsoft Xbox Series X: Yeni Nesil Konsolların Savaşı

İki büyük oyun konsolu şirketi, Sony ve Microsoft, bu tatil sezonunda kapışacaklar. Zaten FLEXI ve son zamanlarda firmalar tarafından sunulan derin dalış için RQ -- sayesinde daha Xbox hakkında çok fazla yeni Xbox hakkında biraz bilgimiz 5 de merakla beklenen PlayStation ve Xbox Serisi X. bekliyoruz o zaman, ama hala fiyatları, özel Yayın tarihi ve FLEXİ durumunda, oyunlar da dahil olmak üzere kritik gerçekleri kaçırıyoruz var. Ve hala ps5'in logosunun ötesinde neye benzeyeceğini bilmiyoruz.

Sony, Haziran ayı başlarında bir canlı yayın sırasında PS5 hakkında daha fazla bilgi vermek üzere etkinlik planladı, ancak ABD'deki olaylar nedeniyle etkinlik süresiz olarak ertelendi. Microsoft, yaklaşan oyunları vurgulamak için Mayıs ayı başlarında Xbox 20/20 canlı yayınlarının ilkini düzenledi.

Kullanılabilirlik durumunu karmaşıklaştırmak, devam eden ticaret anlaşmazlıkları ve devam eden telefon odaklı bellek ve depolama seçenekleri sıkıntısı sayesinde PS5 için beklenenden daha yüksek bir fiyatta olması çok olası. Ayrıca, koronavirüsün yayılmasını önlemek için atılan adımlardan kaynaklanan üretim gecikmeleri de olabilir.

Konsol savaşlarının bir sonraki bölümü özellikle önemli olabilir. 8K video veya ışınla izlenen sesin olması gereken özellikler olacağı için değil, son nesil kutular çıktığından beri oyun manzarası daha karmaşık ve parçalanmış hale geldiği için. 

PC'lerle rekabet etmenin yanı sıra, konsollar artık Google Stadia ve Nvidia GeForce Now gibi yeni donanımsız bulut oyun hizmetlerinin yanı sıra Microsoft'un kendi beta Projesi xCloud'un zorluklarıyla karşı karşıya. Daha az ölçüde, onlar da Apple Arcade gibi mobil oyun abonelik hizmetleri ile rekabet içinde.

 

PlayStation 5

PS5 için duyduğum en yeni yönlerinden biri kontrolcüleri ile ilgili. DualShock 5 çok gelişmiş bir kontrolcü olacak. Sony, geliştiricilerin onları desteklemeyi tercih ettiği sürece çok daha iyi bir oyun deneyimi sunabilecek. Zaten daha fazla sansasyona özgü dokunsal geri bildirim ve uyarlanabilir tetikleyicilerle büyük ses getirdi. Ayrıca, yeni hoparlörler ve bir USB-C bağlantısı var. PS5, özel geliştirilmiş bir katı hal depolamaya geçiyor ve bu büyük oyun indirmeleri için daha iyi bir eşleşme sağlıyor. Şu anda PS5 için onaylanan tek oyun Godfall.

Olumsuz tarafta, PS5 nispeten küçük bir SSD'ye sahip. Sadece 825 GB. NVMe SSD genişletme yuvası standart, ancak belirli alana, termal ve güç gereksinimlerine uyması gerektiğinden, Sony'nin bunu doğrulaması gerekecek ve ne kullanabileceğimizi veya ne kadara mal olacağını bilemeyiz.

 

Xbox Series X

En azından Xbox Series X'in neye benzediğine dair bir fikrimiz var. DVD oynatıcı Xbox One hattı yerine bir kitaplık hoparlörünü andırıyor. Microsoft ayrıca, Sony gibi hissi ve geri bildirimi düzeltmekten ziyade gecikmeyi (dinamik gecikme giriş teknolojisiyle) azaltmakla ilgili kontrolcü geliştirmeleri hakkında da konuştu. Başka bir yeni özellik Microsoft'un Smart Delivery'e teşvik etmesi, zaten bir Xbox One sürümü oyun satın aldıysanız Xbox Series X'te bir oyun oynamak için ödeme yapmak zorunda kalmanızı engelleyecek.

Oyunlara gelince, Assassin's Creed Valhalla, Call of the Sea, Chorus, Cyberpunk 2077, Dirt 5, Halo: Infinite, Hellblade II, Outriders, Scarlet Nexus, the Ascent, Yakuza: like a Dragon ve daha fazlası. Xbox Series X'te yer alacak.

 

İki konsolun özellikleri oldukça farklı olsa da, nihayetinde kaç tanesinin deneyimdeki gerçek farklılıklara dönüşeceğini bilmiyoruz. Örneğin, PS5'in grafik işlemcisinin Xbox'lardan daha az güçlü olduğunu söylemek doğru olur, çünkü daha az hesaplama birimi ve daha az aritmetik güce sahip (TFLOPS tarafından ölçüldüğü gibi). 

Ancak iki platformun farklı donanım ve yazılım mimarileri var, bu nedenle bileşenlerin kendi performanslarını veya görsel kalitesini nasıl etkileyeceğini veya tradeoffların en çok nerede sizi etkileyeceğini bilmiyorsunuz. Örneğin, belki de Xbox'ın daha fazla kontrol ünitesine ihtiyacı vardır, çünkü bu GPU'ya çok daha fazla yük getirir veya kaynakları ikisi arasında farklı şekilde dengeler.

Bununla birlikte, nasıl dengelenirse dengelesin, ikisi de selefleri üzerinde büyük bir gelişme kaydettiler. Kabaca benzer AMD Zen 2 mimarisi işlemcileri ve 16GB belleğe sahip AMD Radeon Navi yeni nesil grafik işlemcilerini temel alıyorlar. Her ikisi de ışın izleme, dekompresyon hızlandırma, SSD uygulamalarını ve daha fazlasını destekliyor. Eski oyunlarla geriye dönük uyumluluk (Microsoft'un HDR rekonstrüksiyonu gibi daha hızlı donanım ve teknolojisi) ve bunların hepsi PS5 ve Xbox Series X'e belirgin şekilde daha iyi görsel kalite, daha yüksek saniyedeki kare hızları ve genel olarak daha hızlı işlem vaat ediyor.

Bununla birlikte, her zaman olduğu gibi, oyunlar gerçek ilginin çoğunu artırıyor ve sonunda Microsoft'tan Xbox Serisi X için en büyük oyunlar hakkında bir özet aldık, sadece PS5 için birkaç tane duyduk. Ve fiyat sadece konsollar için değil, yardımcı eklentiler için de referans olacaktır; örneğin, Xbox'ın 1TB SSD depolama eklentisi, istediğimizden daha pahalı hale getirebilecek özel bir tasarım kullanıyor. Şu anda, en iyi tahminler fiyat açısından hem Xbox hem de PS5 için yaklaşık 3400₺+vergileri gösteriyor. Muhtemelen birbirleriyle rekabet edebilmek için çok yakın fiyatlarda olacaklar.

Onaylanmış Özellikler

  PlayStation 5 Xbox Series X
İşlemci 8-çekirdekli AMD Ryzen Zen 2-mimarisi maks. 3.5GHz CPU 8-core AMD Ryzen Zen 2-mimarisi 3.6 veya 3.8GHz CPU
Grafik Kartı AMD Navi/RDNA 2-ailesi 36 CU ile 2.23GHz CPU (10.3 TFLOPS, FP ünitesi bilinmiyor) AMD Navi/RDNA 2-ailesi 1.825GHz 'te 52CU ile GPU(12TFLOPS FP32)
Video Hafızası 16GB GDDR6 ile 256-bit arabirim(448GB/sn) 16GB GDDR6 with 14Gbps 320-bit arabirim(10GB'lık 560Gb/sn GPU, 6GB at 336GB/s sistemin geri kalanıyla uyumlu 3.5GB for GPU)
Depolama 825GB SSD at 5.5-9GB/sec; NVMe SSD slot; USB HDD destekliyor 1TB NVMe SSD; 1TB SSD'ye sahip eklenti modülü; USB 3.2 ekstra HDD desteği
Optik Sürücü Evet, 4K Blu-ray Evet, 4K Blu-ray
Maksimum Çıkış Çözünürlüğü 8K 8K
Saniyedeki Maksimum Kare Sayısı 4K/120fps 4K/120fps
Ses 3D, özel Tempest Engine yazılımı; sadece açılışta kulaklıklar için, hoparlör sesi için sanal surround ile destekli Ray Traced
Yeni Kontrolcü Özellikleri Dokunsal geribildirim, adaptif tetikleyiciler, USB-C konektörü Paylaş butonu, Dinamik Gecikme Girişi
VR Desteği Evet, PSVR başlığı ile uyumlu. Bilinmiyor
Konsol Yayını Evet (Remote Play) Evet(Console Streaming)
Bir Önceki Oyunlarla Uyumluluk PS4 oyunları Xbox One ve desteklenen Xbox 360 ve Xbox oyunları
Çıkacak Oyun(lar) Godfall Assassin's Creed Valhalla, Cyberpunk 2077, Halo: Infinite, Rainbow Six Siege, Madden NFL 21, Yakuza: Like a Dragon
Subscription tie-in PS Now Xbox Game Pass
Çıkış Tarihi 2020 Tatil Sezonu 2020 Tatil Sezonu
Fiyat Bilinmiyor Bilinmiyor