PlayStation 5 Bir PC'den Daha İyi Olabilir Mi?

Bu yazımızda bir PlayStation'ın bilgisayardan daha iyi olup olmadığına göz attık.

PlayStation 5 Bir PC'den Daha İyi Olabilir Mi?

PS5'in çıkış tarihi hâlâ belli değil ama yine de özellikleri önceden açıklandı. Ben de açıklanan bilgilere dayanarak bu soruyu cevaplayacağım "Bir PS5 PC'den daha iyi olabilir mi?"
PS5, yeni nesil oyun konsollarını selamlamaya hazırlanırken, Sony'den henüz çıkış tarihi ile ilgili bir açıklama gelmedi. Çoğu insanın akıllarındaki soru şu olacak: PlayStation'ın özellikleri ve nihai oyun platformu olan PC'nin kapışması.

 

PlayStation 5 PC'den Daha İyi Olabilir Mi?

PC hayranları ve konsol hayranları arasındaki uzun süredir devam eden savaş yıllardır sürmekte. Geliştiriciler her zaman bir konsolda bir bilgisayarın gücünü elde etmek için çalıştılar, ama PC'nin ayarlanabilir doğası genellikle onu daha iyi kılar. Sony, teknik özelliklere ve konsolun gelişmişliği gibi çeşitli alanlara odaklanacak.

 

Konsol Sahibi Olmanın Artıları

Sony'nin bu kadar sadık bir müşteri kitlesini elinde tutmasının yollarından biri, özel oyun teklifleri. God of War, The Last of Us ve Uncharted serisi gibi oyunlar ilk önce PlayStation'da çıktı. PC'de genellikle aylarca (ve bazı durumlarda yıllarca) oyunun ne olduğuna bakılmaksızın bazı oyunlar PC'ye gelmez. Yani Sony bazı PC severleri bu şekilde kendi tarafına çekebilir.

 

Özellikler

Sony şimdiye kadar sadece PlayStation'ın özellikleri ile ilgili haberleri olan hayranlarıyla alay etti. Sony PS5'i, özel bir AMD Radeon Navi GPU'nun yanı sıra PS5'E güç verecek olan son teknoloji ürünü üçüncü nesil 5 çekirdekli AMD Zen işlemci birlikte inşa etti. Konsol için  bir de katı hal sürücüsü (SSD) eklediler. Bu PC için bir klasik ancak Sony için bir ilk. Bu sayede konsolda oyunların anında açılmasına tanık olabiliriz. Yaklaşık 1 ay önce Microsoft'un popüler oyunu Halo'nun ortak yaratıcısı Marcus Lehto, PS5'in yeni hızlı teknolojisini "Büyük bir fark yaratacak." şeklinde yorumlamıştı.

 

Fiyat

Bir PC'ye sahip olmanın en büyük dezavantajlarından biri fiyattır, en üst düzey donanımlar biraz pahalıya patlayabilir. PS5'in tüm özellikleri henüz mevcut olmasa da, rakip olabilecek yüksek performanslı bir PC, 6000 liraya mal olabilir. Burada PC için avantaj, oyuncuların bilgisayarlarının özelliklerini istedikleri zaman yükseltebilmesidir fakat PS5, parçaları güncelleme seçeneği olmadan 3000 liradan daha pahalıya mal olabilir.

 

Bir PS5'e Rakip PC İnşa Etmek Ne Kadara Mal Olur?

Şimdiye kadar elimizde sınırlı bilginin olmasına rağmen, bazı teknoloji siteleri PS5 özellikli bir PC'nin neye benzediğine dair bir fikir oluşturdu ve bu pek de iyi gözükmüyor. VG47'ye göre, bir PS5'in mevcut en son özelliklerine rakip olan bir PC, aşağıdaki parçaları gerektirecektir:

  • Ekran Kartı: AMD Radeon RX 5700 - 3000₺
  • SSD: Corsair MP600 m.2 PCIe 4.0 1TB - ~2300₺
  • Drive: Pioneer 4K UHD Blu Ray Writer - ~1500₺

Listelediğim bileşenler tek başına yaklaşık 6800 liraya denk geliyor. Tabii dolar kuru da çok önemli bir etken. Bence bir PC'nin çok daha fazlasına ihtiyacı var, bu nedenle tam fiyat daha fazla olabilir. Çoğu kişi iyi bir bilgisayar alıp her geçen senede özelliklerini yeni bilgisayar donanımları alarak yükseltir fakat sadece PlayStation'a çıkan birçok oyun da var. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz. Yorumlarda belirtebilirsiniz.