PlayStation 2'yi Tüm Zamanların En Çok Satan Konsolu Yapan Şey Ne?

PlayStation 2 hala tüm zamanların en çok satan oyun konsolu olmaya devam ediyor. İşte PlayStation 2:

PlayStation 2'yi Tüm Zamanların En Çok Satan Konsolu Yapan Şey Ne?

PlayStation 2, Mart 2000'de piyasaya sürüldüğünde dünyayı fırtınaya boğdu. Yirmi yıl sonra, konsol hala tüm zamanların en çok satan video oyun konsolu rekorunu elinde tutuyor. 155 milyondan fazla satıldı. Ve hâlâ başka hiçbir konsol PS2'nin rekoruna bile yaklaşamıyor. Şaşırtıcı oyun kütüphanesi, konsolun stoklarının tükenmesinin tek nedeni değildi. Diğer birçok faktör PlayStation 2'nin büyük başarısına katkıda bulundu.

 

Sony, Playstation 2 için büyük bir şey yapması gerektiğini biliyordu. Yoksa insanlar bir üst sürüme geçmek için bir gereksinim duymayacaklardı. Orijinal PlayStation, özellikle eski video oyunu hayranları arasında oyuncular arasında bir hit olmuştu. Sony, orijinal Playstation'dan öğrendiği her şeyi aldı ve yeni devrimci konsolun yapımında kendini biraz daha geliştirerek yeni bir ürün ortaya koydu. Böylece PS2 doğdu.

Dahili bir DVD oynatıcının eklenmesi, PlayStation 2 için büyük bir yenilikti, çünkü DVD'lerin milenyumun başında hızla popülaritesi arttı. Sony bu eğilimi gördü ve bundan yararlanmaya karar verdi.

 

PS2, bir DVD oynatıcının yaptığı her şeyi bir de tamamen işlevsel bir video oyun sistemi sundu. Birçok PS2 sahibi sistemi yalnızca DVD oynatmak amacıyla satın aldı. Bunun satışlarda oldukça büyük bir etkisi oldu. Oldukça önde gelen sinema cihazları ile karşılaştırıldığında daha uygun fiyatlı ve daha fazla eğlence sunuyordu. Bu, diğer konsollarının sunamayacağı bir şeydi.

 

PlayStation 2 geriye dönük uyumluluğa sahip ilk konsol olmasa da (İlki Atari 7800, Atari 2600'dü.), popüler hale getiren ilk konsoldu. PlayStation 2 neredeyse tüm PS1 kütüphanesini oynatabiliyordu. Bu, her iki sistem arasında ileri geri gitmek zorunda kalmayacaklarından Sony hayranları için harika bir haberdi. Birçok kişi orijinal Playstation'larını satmaya ve tüm PS1 oyunlarını PS2'lerinde oynamaya karar verdi.

Sony ayrıca harika bir pazarlama kampanyası başlatmıştı. Şirket, Sega'nın 80'lerin sonlarında ve 90'lı yılların başlarında yaptığı gibi, daha olgun kitleleri hedef alan reklamlarla ortaya çıktı. Bu reklamların çoğu tuhaftı ve gerçeküstü sanat eserlerinde görebildiklerine benzeyen belirsiz temalar içeriyordu. Sony, bazı reklamları için yeraltı filmi efsanesi David Lynch ile bile işbirliği yaptı. Garip reklamlar, birçok olgun oyuncunun ilgisini çekmede başarılı oldu.

 

PlayStation 2'nin başarısı, yıldız oyun kütüphanesinden daha fazlasına bağlanabilir. Aslında, birçok video oyunu hayranı PS2'nin lansman oyunlarının çoğundan etkilenmedi. PS2'nin oyun kütüphanesinin büyümesi biraz zaman aldı, ancak konsolun diğer özellikleri konsolun bu kadar başarılı olmasına gerçekten yardımcı oldu. PlayStation 2'nin çok uzun bir süre konsolların kralı olarak kalmayı hak ediyor.