Playstation 25 yaşında

Playstation 25 yaşına bastı, Playstation'ın geçmişini keşfedin...

Playstation 25 yaşında

Playstation bu hafta 25 yaşına bastı. Akrabalarda/arkadaşların evinde sabahlamalar, bozuk kollar ve TV'nin dibine girerek oynan oyunlarıyla hatırlanan Playstation.

Playstation'ın çıkışı

Sony, orijinal olarak yalnızca Japonya'da olmak üzere 3 Aralık 1994'te PlayStation konsolunu başlattı. CD-ROM teknolojisine dayalı bir konsol geliştirmek için Sony ve Nintendo arasındaki ortaklığından kaynaklanan bir projeydi. Ancak iki marka arasındaki ilişki, Nintendo, Philips ile aynı teknolojiyi sürdürmeye karar verdiğinde dağıldı;

Projede Nintendo ile birlikte çalışan Ken Kutaragi, Sony'yi “Play Station” olarak adlandırılan şeye basmaya ve kendi konsolunu oluşturmaya ikna etti. Başlatıldığında, Nintendo işbirliğinin sona ermesinden üç yıl sonra, ilk altı ay içinde iki milyona ulaşan ilk günde 100.000 konsol sattı.

Daha sonra yeniden tasarlanan PS One ile birlikte, orijinal PlayStation sistemi, 100 milyon satış sayısını aşan ilk türden konsol oldu. Bu dönüm noktasına Haziran 2004'te, ilk lansmanından dokuz yıl altı ay sonra ulaştı - ve tüm zamanların en çok satan beşinci konsolu olmaya devam ediyor.

Takip etmesi zor bir miras, ancak halefi konsolu - PlayStation 2 - bunu aştı. DVD tabanlı teknolojiye geçerken, PS2 bir konsol gibi bir ev medya oynatıcısıydı. Orijinalin satış rekorlarını kırarak Mart 2000'deki açılışından sonra altı yıldan 100 milyona ulaştı. Aslında, PS2’nin rekorları şimdiye kadarki en çok satan konsolu gibi 155 milyon konsol sattı.


PS2 ayrıca Sony’nin çevrimiçi oyun servislerine öncülük etti. Japonya'da ilk kez 2001 yılında piyasaya sürülen çevrimiçi hizmet, orijinal konsol için bir ağ adaptörü gerektiriyordu. Ancak, resmi olarak Slimline adı verilen PS2'nin daha sonraki sürümü, “PS2 Online Play” e erişmek için bir ethernet portu içeriyordu.

İki başarılı başarının ardından PlayStation 3, sorunlu bir çocuktu. 2006'da Japonya ve Kuzey Amerika'da piyasaya sürülen PS3, Sony'nin yüksek tanımlı video depolamaya yönelik çözümü olan Blu-Ray disklerini kullanan ilk konsoluydu ancak Hücre işlemcisi sayesinde öncekilerden çok daha karmaşık ve pahalıydı. PS3, kardeşlerinden herhangi birinden% 25 daha yüksek bir fiyatta piyasaya sürüldü.

Süper bilgisayar olarak alışılmadık bir kullanım görmesine rağmen, işlem gücünü arttırmanın ucuz bir yolu olarak hizmet veren PS3 konsolları dizileri (bu fonksiyondaki İlgi Alanında bir bölüme bakacak şekilde) ile çok daha az popüler bir cihazdı. Yine de, 2017 yılının Mayıs ayında sonlandırılmadan önce 87 milyonda yer alan ve 100 milyon satış yapamayan tek PlayStation ev konsolu.

Geçerli konsol, PlayStation 4, forma geri döndü. Daha güçlü ancak daha az karmaşık olan PS4, rekor sürede 100 metre izinden geçti ve büyükbabasından iki ay daha hızlı geçti. Şimdi tüm zamanlar listesinde dördüncü, ev konsolları için ise ikincisi sadece PS2'nin arkasında duruyor.

Piyasadaki 25 yılı aşkın bir süredir, PlayStation ürünleri birleşik 530 milyon cihaz sattı - yarım milyar - tarihte en çok satan ev konsolu markası için bir Guinness Dünya Rekoru kazandı ve durma belirtisi göstermedi. Bir sonraki konsol şimdiden yolculuğa başlıyor, bundan 12 ay sonra lansman tarihi ile.

Sadece 25 yılda konsolların nasıl görüneceğini tahmin edebiliriz, ancak tüm zamanların en çok satan ilk beş ev konsolundan dördünde PlayStation'lara altıdan on'a kadar bahis oynamayız…