Microsoft, Xbox Series X'in Şimdiye Kadar ‘En Uyumlu’ Konsol Olacağını Söyledi

Microsoft, Xbox Series X'in Şimdiye Kadar ‘En Uyumlu’ Konsol Olacağını Söyledi

Yeni bir konsol nesline geçmek, çoğu zaman en sevdiğiniz oyunlardan bazılarını geride bırakmak anlamına geliyordu, ancak Microsoft, Xbox Series X'te böyle olmayacağını söylüyor.

Microsoft'un birincil odak noktası, eski konsollarda asla çalışamayacak yeni oyunlar yapmak olsa da, Xbox Series X ekibi, konsolda eski oyunları oynamak için 100.000 saatten fazla zaman harcadı. Microsoft'un Program Yönetimi Direktörü Jason Ronald, binlerce klasik oyunun Xbox Series X'te zaten tamamen oynanabileceğini ve hedeflerinin, konsolun 2020'in sonlarında başlattığı zamana kadar kitaplarda 200.000 saatlik oyun testi yapmak olduğunu söylüyor. 

Ronald'a göre, klasik oyunlar orijinal konsollarında olduğundan daha hızlı yüklenecek. 

Microsoft sadece daha hızlı donanıma dayanmayacak. Xbox ileri teknoloji ekibi, klasik oyun deneyimini artıracak birkaç yeni özellik geliştirdi. Örneğin HDR yeniden yapılandırma tekniği. Eski oyunlara otomatik olarak HDR desteği ekliyor. Neredeyse 20 yıl önce geliştirilen orijinal Xbox'tan gelen oyunlar üzerinde bile çalışacak. Microsoft, oyuncuların askıya alınmış bir kaydetme durumundan oyunlarına hızlı bir şekilde geri dönmelerini sağlayan “Hızlı Özgeçmiş” özelliğini lanse etti. Bu özellik, oyunların kendisinde herhangi bir değişiklik yapılmadan geriye dönük uyumlu oyunlarla çalışacak. 

Xbox Series X'te bile 4K'ya kadar çözünürlüklerde eski oyunları oynamak mümkün olacak. Ekip ayrıca eski oyunlarda kare hızlarını iki katına sağlayacak teknolojiler üzerinde çalışıyor.

Microsoft, Xbox Series X'in bu tatil sezonunda satışa hazır olmasını hedefliyor. Henüz fiyatıyla ilgili bilgiler yok. Ama rakibi PlayStation 5'in fiyatı pek de uygun olmayacak.