İşte PlayStation 5

Uzun bir bekleyişin ardından Sony'nin yeni nesil konsolu işte karşımızda.

İşte PlayStation 5

Sony PlayStation 5'in neye benzediği sonunda ortaya çıktı. PS5 oyunlarının duyurulmasından yaklaşık bir saat sonra Sony, bugün PS5 canlı etkinliğinde tasarımı açıkladı. PS5 konsolu, kutuya dahil edilecek yeni kontrolcüye uyacak şekilde beyaz ve siyah bir tasarım içeriyor.

PS5, Xbox Series X'in öncelikle yerleştirilmek üzere tasarlandığı gibi dikey olarak duruyor ve iki versiyon içeriyor: biri 4K Blu-ray sürücüsü ve saf bir dijital baskı. Optik sürücü olmayan PS5 varyantı, sürücünün çıkarılması sayesinde normal modelden önemli ölçüde daha ince görünüyor.


Sürücünün kaldırılması, PS5'in dijital baskısının daha ucuz olduğu anlamına gelmeli, ancak Sony henüz fiyatlandırmadan bahsetmedi. Sony, canlı akışı sırasında tasarımı ortaya çıkardı, ancak şirket, PS5'in herhangi bir çeşidi için herhangi bir firma çıkış tarihi veya kesin fiyatlandırma sağlamadı.

Tıpkı Xbox Series X gibi, PS5 bir TV veya monitörün altına dikey veya yatay olarak yerleştirilebilir. Sony, her iki yönlendirme için de çalışan bir stand inşa etti ve şirket PS5'in dijital baskısı için biraz farklı bir stand gibi görünen şeyleri kullanıyor. PS5 ünitesinin üst kısmında, ön tarafta USB-A ve USB-C bağlantı noktaları bulunan ısı dağılımı için havalandırma delikleri de var gibi görünüyor.

Sony ayrıca bir DualSense şarj istasyonu, yeni bir HD kamera, bir Pulse 3D kablosuz kulaklık ve bir medya uzaktan kumandası da dahil olmak üzere PS5 için bir dizi aksesuar yarattı. Sony henüz herhangi bir aksesuarı için fiyatlandırmayı veya yeni PS5 konsollarının yanında piyasaya sürülüp sürülmeyeceğini henüz açıklamadı.

Sony'nin PS5 donanım tasarımı, Microsoft'un yeni nesil konsolunun PC benzeri görünümünü ortaya çıkarmasından aylar sonra ortaya çıktı. Xbox Serisi X, Aralık 2019'da tanıtılmıştı.

Sony, Microsoft gibi, son aylarda yeni nesil PS5 hakkında yavaş yavaş daha fazla bilgi sağlıyor. Konsol tatil sezonunda gelecek ve sekiz çekirdekli AMD Zen 2 CPU ve özel bir AMD RDNA 2 tabanlı GPU tarafından desteklenecek. Sony, Mart ayında PS5 özelliklerini duyurdu ve özel AMD yongaları, hem CPU hem de GPU'DA değişken frekanslar kullanarak 10.28 teraflops güç sağlayacak.

Sony ayrıca oyunlar için yükleme sürelerini artırmak için özel bir SSD üretti. SSD, 825GB depolama alanı ve 5.5 GB/s performans sağlayacak. Sony, okuma hızlarından faydalanmak için tüm oyunların dahili SSD'YE yüklenmesini öneriyor. Epic Games son zamanlarda PS5 üzerinde çalışan çarpıcı bir Unreal 5 teknoloji gösterisi sağladı ve sinematik 8K varlıklarının ve dinamik ışık efektlerinin yapabildiklerini gösterdi. PS5 ayrıca 8K grafikleri, 120Hz yenileme hızında 4K grafikleri ve 3D sesi de destekleyecek.

Sony ayrıca 7 Nisan'da PS5'in DualSense kontrolcüsünü duyurdu. Kontrolcü, uyarlanabilir tetikleyiciler, dokunsal geri bildirim ve oyun içeriğini paylaşmak için tasarlanmış yeni bir oluşturma düğmesi sunuyor. Şirketin DualShock denetleyicileri gibi, d-pad ve düğmeler kontrolörün üst yarısında kalırken, iki analog çubuğu altta olacak. DualSense ayrıca merkeze monte edilmiş bir dokunmatik yüzeye ve dokunmatik yüzeyin her iki tarafında olan yeniden tasarlanmış bir ışık çubuğuna sahip olacak.

PS5, bugün var olan yaklaşık 4,000 PlayStation 4 oyununun büyük bir çoğunluğunu da destekleyecek. Sony, Mart ayında yaptığı açıklamada, ”Geriye dönük uyumlu oyunların PS5'te artırılmış bir frekansta çalışmasını bekliyoruz, böylece oyuncular daha yüksek veya daha kararlı kare hızlarından ve potansiyel olarak daha yüksek çözünürlüklerden yararlanabilecekler." dedi. Ve Ubisoft zaten Assassin's Creed Valhalla'nın bu tatil sezonunda PlayStation 5'e geleceğini söyledi.